Sanktuarium Najświętszego Sakramentu
w Jankowicach Rybnickich

MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI ZESPOŁÓW SOBÓTKI I DOREMI

13 Grudnia 2008 roku

"Pieśni rodzi miłość, a miłość pieśni rodzą.
Trzeba śpiewać, by kochać, a kochać, by śpiewać."

W myśl powiedzenia "dwa razy się modli ten, kto śpiewa" zespoły "Sobótki" i "Do Re Mi", prowadzone przez panią Romanę Wajda, uświetniły swoim śpiewem Mszę św. 13 grudnia 2008 r. Była to zresztą Msza św. sprawowana m.in. w intencji tych zespołów. Jak zawsze z wielką przyjemnością i wzruszeniem słuchaliśmy wykonywanych przez nich pieśni.

Pani Romana Wajda po ponad 20-letniej pracy z zespołami postanowiła zakończyć swoją działalność. Nam, którzy przez te wszystkie lata obserwowaliśmy pracę pani Romany, wydaje się nieprawdopodobne, by te zespoły mogły dalej istnieć bez Niej. Bo wprawdzie mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale wiele przysłowiowej wody upłynie nim znajdzie się druga osoba, która z takim poświęceniem podejdzie do pracy z młodymi ludźmi. Rodzice dzieci, które występowały w w/w zespołach doskonale wiedzą, że praca p. Wajda nie ograniczała się tylko do godzin lekcyjnych. Pani Romana pracowała z dziećmi i młodzieżą w "piątek, świątek i niedzielę", często kosztem swojego życia prywatnego i zdrowia. Całkowicie "ofiarowała siebie" swoim podopiecznym. Wydaje mi się, że ze świecą trzeba by szukać kolejnego instruktora i pedagoga gotowego na takie całkowite zaangażowanie się w pracy, a jednocześnie czerpiącego z tej pracy autentyczną radość.

Były zresztą piękne efekty tej pracy: liczne zwycięstwa w konkursach, nagrody, wyróżnienia, dyplomy. Wielkim wsparciem w tej wieloletniej pracy byli dla p. Romany na pewno rodzice: pani Hildegarda, która była główną pomysłodawczynią i autorką większości pięknych i barwnych strojów zespołu i nieżyjący już, niestety, ojciec Stanisław. Proste słowo "dziękujemy" nie potrafi oddać tego, co chcielibyśmy powiedzieć p. Romanie. Przez te wszystkie lata, wraz z wytrwale pracującymi dziećmi i młodzieżą, dostarczała nam wielu radości i wzruszeń. Występy "Sobótek" i "Do Re Mi" zawsze uświetniały uroczystości świeckie i kościelne. Nieliczni tylko nie zawsze potrafili docenić tej ciężkiej pracy. Większość nas, mieszkańców Jankowic, występy tych zespołów napawały dumą. Byliśmy i jesteśmy dumni z tego, że tak pięknie reprezentowały i rozsławiały Jankowice i nasze jankowickie szkoły.

Alina Szustkiewicz

[Rozmiar: 112270 bajtów] [Rozmiar: 106361 bajtów] [Rozmiar: 98706 bajtów] [Rozmiar: 99571 bajtów] [Rozmiar: 102406 bajtów] [Rozmiar: 99242 bajtów] [Rozmiar: 107199 bajtów] [Rozmiar: 116385 bajtów]

Po mszy św. odbyło się spotkanie opłatkowe, na które przybyli członkowie oraz byli już członkowie zespołów "Sobótki" i "Do Re Mi". Obecni byli także Ks. Proboszcz Tadeusz Stachoń, były wieloletni sołtys Jankowic Pan Adam Szulik i rodzice najmłodszych członków zespołów. Pani Romanie składamy serdecznie podziękowania za ogrom wykonanej pracy z zespołami, za włożony trud i poświęcony czas w promowaniu naszej rodzimej kultury, a co najważniejsze, za upiększanie śpiewem naszych uroczystości religijnych. Bo trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek święto w Jankowicach bez udziału Zespołu Pieśni i Tańca "Sobótki" i zespołu wokalnego "Do Re Mi". Pani Romanie życzymy wielu łask Bożych na dalszej drodze życia.

[Rozmiar: 101553 bajtów] [Rozmiar: 63879 bajtów] [Rozmiar: 100001 bajtów] [Rozmiar: 97374 bajtów] [Rozmiar: 78163 bajtów] [Rozmiar: 97562 bajtów] [Rozmiar: 98154 bajtów] [Rozmiar: 104585 bajtów] [Rozmiar: 87870 bajtów] [Rozmiar: 78399 bajtów]

Fot. Piotr Ściborski

POWRÓT DO ARCHIWUM

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ