MISTYCZNE PODRÓŻE DO ŚWIĘTYCH MIEJSC

NORBERT NIESTOLIK

[Rozmiar: 80854 bajtów]

W MIEŚCIE ŚW. RUPERTA I WOLFGANGA AMADEUSZA MOZARTA

Salzburg leżący w północno- zachodniej Austrii jest stolicą kraju związkowego o tej samej nazwie. Ponieważ stanowi ważne centrum turystyczne, jest najczęściej odwiedzanym miastem w kraju. Liczba turystów znacznie przekracza liczbę mieszkańców, która wynosi ponad 147 tysięcy. Podziw budzi niezwykle urokliwe położenie tego alpejskiego miasta leżącego na wysokości 424 m n.p.m. Piękna dodaje przepływająca przez Salzburg rzeka Salzach. Prawdziwą perłą jest stare miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Salzburg warto również odwiedzić ze względu na osoby związane z jego historią. Pierwszą z nich jest Wolfgang Amadeusz Mozart, który przyszedł tutaj na świat 27.01.1756 roku. Ten wybitny kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych, w latach 1769-1781, pracował dla arcybiskupa a po konflikcie z pracodawcą opuścił Salzburg i udał się do Wiednia. Tam przebywał aż do śmierci. Zmarł 5.12. 1791 roku. W opinii znawców jest jednym z najwybitniejszych muzyków w dziejach ludzkości zaliczanym wraz z J. Haydnem i L. Beethovenem do grupy klasyków wiedeńskich. Turystom pokazywany jest dom, w którym genialny muzyk przyszedł na świat oraz drugi, w którym przez jakiś czas mieszkał. Zdumiewa ogromna ilość różnorodnych pamiątek związanych z osobą kompozytora. Do najbardziej znanych należą okrągłe czekoladki z potrójnym nadzieniem misternie owinięte w złoty i błyszczący papierek z podobizną artysty. Ponieważ z miastem związany jest także inny wybitny muzyk i dyrygent - Herbert von Karajan, dlatego organizowane są tutaj liczne koncerty gromadzące koneserów muzyki na najwyższym poziomie artystycznym.

Salzburg słynie również z kilku niezwykle cennych zabytków architektonicznych. Najważniejszy z nich to Festung Hohensalzburg, zamek-twierdza górujący ponad starym miastem. Jest jednym z największych w Europie. Inny, to klasztor św. Piotra założony w roku 696 przez św. Ruperta, jeden z najstarszych w tej części Europy. Kolejny klasztor, Nonnberg, założony przez tego samego świętego, obecnie jest najstarszym działającym klasztorem w Europie. Warto zwiedzić także: Fridhof St. Sabastian- cmentarz św. Sebastiana z grobami rodzin: Mozart, Nissen, Weber i Doppler, pałac arcybiskupów, kościół uniwersytecki, główną ulicę Getredegasse i ogrody Mirabell. Będąc w Salzburgu koniecznie należy zobaczyć Salzburger Dom -czyli miejscową katedrę św. Ruperta będącą główną świątynią miasta i całej diecezji. Była budowana w latach 1614-1628 przez włoskiego architekta Santino Solariego na miejscu średniowiecznej katedry wzniesionej przez św. Wirgiliusza, biskupa benedyktyńskiego. Ta zachwycająca swoim barokowym wystrojem świątynia może pomieścić dziesięć tysięcy wiernych. Cennym zabytkiem jest znajdująca się tu chrzcielnica związana z chrztem Mozarta.

Patron katedry, św. Rupert, to jedna z najciekawszych postaci związanych z historią średniowiecznej Europy. Urodził się prawdopodobnie w roku 650 w Wormacji. Pochodził z rodziny Robertynerów spokrewnionej z dynastią królewską Merowingów. Z rozkazu diuka Bawarii Theodora II został biskupem Wormacji i uzyskał zgodę na podróż misyjną w celu umocnienia wiary. Jej trasa wiodła przez: Lauriacum, Traungau, Attergau i Seekirchen nad rzekę Salz w miejsce, gdzie obecnie leży Salzburg. Święty Rupert uznawany jest za założyciela miasta i odkrywcę tutejszych złóż solnych, od których Salzburg przybrał swoją nazwę. Przypisuje się mu także założenie kilku fundacji. Wraz ze swoimi mnichami prowadził aktywną działalność misyjną, doprowadzając do licznych nawróceń na wiarę chrześcijańską. Przypuszczalnie dotarł nawet do Panonii, czyli dzisiejszych Węgier. Zmarł w Wormacji, prawdopodobnie w Wielkanoc 718 roku.

Z okazji poświęcenia nowej katedry w Salzburgu, 24 września 774 roku, na polecenie biskupa Wirgiliusza przeniesiono ciało świętego do tej właśnie świątyni. Relikwie obydwu świętych, Ruperta i Wirgiliusza, znajdują się dzisiaj w jej ołtarzu głównym. W kościele św. Piotra możemy oglądać wykuty w litej skale grób św. Ruperta, który obecnie jest pusty. Nie jest znany dokładny dzień śmierci świętego, dlatego za taki uznaje się 24 września. Obchodzony jest on jako Rupertikirtag czyli Dzień Świętego Ruperta, oficjalne święto miasta i Salzburglandu. Święty Rupert jest czczony jako patron miasta i regionu, apostoł Bawarii i Austrii oraz patron górników oraz opiekun psów. W ikonografii przedstawiany jest z beczką lub wiaderkiem soli. Wedle legendy miał uderzyć laską pasterską w skały, a z nich wypłynęła słona woda i dzięki temu odkryto złoża solne w okolicach Salzburga.

Corocznie w mieście odbywa się jeden z największych jarmarków bożonarodzeniowych w tej części Europy. Salzburg przybiera wtedy szczególnie piękny wygląd. Jest pełen różnorodnych świątecznych ozdób. Podkreślić należy niebywałą atmosferę tych dni. Zewsząd dobiegają melodie i słowa kolęd. Na ulicach widać ludzi ubranych w regionalne stroje a także postaci Mikołaja i alpejskich przebierańców. Pełne wiernych kościoły zdobią przepiękne szopki. W świątyniach panuje modlitewna atmosfera, nieco tylko zakłócona obecnością turystów. Na bazarach dominują lokalne przysmaki: kiełbasy, sery i grzane, korzenne wino. Mimo zimowej pory w ogrodach Mirabell kwitną bratki. Salzburger Christkindl-Markt wpisany jest w tradycję. Bez niego nikt nie wyobraża sobie tutaj Świąt Bożego Narodzenia. Jeszcze tylko pożegnalny obiad z nieodłącznym regionalnym knedlem z wołowiną i austriackim strudlem. Z wielkim żalem opuszczam Salzburg, jedno z najpiękniejszych miast jakie widziałem. W mojej pamięci pozostanie autentyczna radość jego mieszkańców z nadchodzących narodzin Jezusa Chrystusa. Przecież Adwent to okres radosnego oczekiwania!

[Rozmiar: 154899 bajtów] [Rozmiar: 102320 bajtów] [Rozmiar: 55268 bajtów] [Rozmiar: 74266 bajtów] [Rozmiar: 72986 bajtów] [Rozmiar: 49029 bajtów] [Rozmiar: 159982 bajtów]

Fot. Norbert Niestolik

POWRÓT

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ